Prečo mi (niekedy) nevadí „pevná päta“

07.02.2019

Týmto nadpisom som možno práve pobúrila značnú časť barefoot "nadšencov". Ale nebojte sa, naďalej ostávam barefoot pozitívna. Rada by som však vysvetlila, prečo v niektorých prípadoch aj ja sama odporúčam pevnejší opätok.

Najprv je potrebné vysvetliť čo je to opätok (aby nedošlo k nedorozumeniu, pretože množstvo ľudí si stále mýli opätok a podpätok). Opätok je tá časť topánky, ktorá je za pätou (nie pod ňou to sa nazýva podpätok).

Prečo mi teda v niektorých prípadoch nevadí pevnejšia päta resp. opätok a kedy ho dokonca odporúčam?

Topánky s pevnejším opätkom odporúčam najmä deťom, ktorým už členky viac alebo menej padajú do vnútra (majú z rôznych príčin valgózne postavenie v členkovom kĺbe).

Ide o to, že členok okrem iného tvoria dve kosti, pätová (calcaneus) a členková (talus). Keď je všetko v poriadku, tak sú postavené pekne nad sebou a os lýtka, členku a päty je krásne rovná (zvislá). Tomuto postaveniu napomáha aj jeden výbežok na pätovej kosti. Tento výbežok sa volá sustetaculum tali a zúčastňuje sa na udržiavaní členkovej kosti v osi. Keďže deti nemajú kosti ešte finálne pevné, tak u tých ktoré majú valgózne postavenie v členku, môže byť os tohto výbežku tlakom vpadnutej členkovej kosti menená (smerom von a nadol). Tým pádom nedokáže, a to aj neskôr, keď príde k osifikácii - skostnateniu, už natoľko napomáhať udržiavať správnu os v členkovom kĺbe.

Z tohto dôvodu odporúčam v niektorých prípadoch topánky, ktoré majú pevnejší opätok. To neznamená, že to musia byť topánky vysoko nad členok a celé tvrdé ako lyžiarka. Na trhu je také množstvo topánok, že stále sa dá nájsť topánka spĺňajúca kritéria pre zdravý rozvoj detskej nohy. Kritéria, ktoré by mali spĺňať topánky pre správny a zdravý rozvoj detskej nožičky ako ohybnosť, žiaden podpätok, dostatok priestoru do dĺžky aj do šírky odporúčam dodržiavať aj naďalej. Kto by si o tom chcel prečítať, píšem o nich v článku Načo si dať pozor pri výbere (prvých) detských topánok. Je potrebné aby sa noha mohla neustále rozvíjať a pracovať, spevňovať sa, vnímať.., ale samozrejme s ohľadom na momentálne potreby chodidla:)

Tak, dúfam, že som túto tému dostatočne vysvetlila, a že sa vám ten nadpis už nezdá taký kontroverzný:).

Ak vás článok zaujal sledujte https://www.facebook.com/fyziokatka/, kde sa nachádza viacero článkov s príbuznou tematikou.

Problematike detskej nohy sa budem venovať aj na workshope v Bratislave, ktorý sa bude konať v sobotu 16.02.2019. V prípade záujmu ma môžete kontaktovať na https://www.facebook.com/fyziokatka/.

© 2017 Mgr. Katarína Šulavíková
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky